تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 12
 • بازدید دیروز 0
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 13
 • بازدید این ماه 62
 • بازدید این سال 198
 • بازدید کل 226
 • تعداد مطالب سایت 51
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعیدستگاه تصفیه آب


امروزه مراقبت و حفظ از منابع آب , مهم ترین ماده ای که بشر به آن نیاز داراست , مورد اعتنا مجامع بین المللی قرار گرفته است . رشدروزافزون جمعیت و در فیض بهره‌برداری بیشتراز حد از منابع محدود آب از یکطرف و آلوده و کثیف شدن آبها بدلیل فعالیتهای متعدد زیستی , کشاورزی و صنعتی بشراز طرف دیگر , دست به دست یکدیگر داده تا زنگ خطر چالش آب را به صدا در آورده است .


براین اساس این مدل به حیث میرسد که نگهداری کیفیت فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی منابع آب رکن حساس بخش اعظمی ازسازمانهایی است که به گونه ای با این منابع سرو فعالیت دارا‌هستند .


تحولاتی که در یکسری سال اخیر موجب ترقی تکنولوژی تصفیه آب و ارتقاء کیفیت آب‌شرب شده‌است بشرح پایین هست :


- حذف سطح کلر زنی در تصفیه منزل و جایگزینی روشهای تازه


- استفاده از ازون واشعه مادون قرمزدر فرایند گوناگون تصفیه آب


با این حال هنوز در بعضا از کشورها از روشهای دیرین و سنتی برای تصفیه آب استفاده می‌شود .


بطور کلی سه روش برای تصفیه آب موجود است :


1 - کلر زنی :


روش کلرزنی هرچند فراوان مرسوم است البته نیاز به امکانات متفاوت و فضاگیر و از همگی مهمتر جا به جایی و کاربرد گاز خطرناک کلر دارااست ایمنی بی نقص در پباده سازی سیستمهای ذخیره و مراقبت کلر باید رعایت گردد بدلیل آنکه گاز کلر بسیارسمی و خورنده است .


کلرگازی است سمی و در صورتیکه در کاربرد آن نکات ایمنی رعایت نشود شاید سبب انفجار و مسمومیت گردد . به علاوه نظیر تمام روشهای شیمیایی , ماده ای به آب افزوده شده و مزه آن را تغییر‌و تحول میدهد و هزاران مخلوط خطرناک و سرطانزا پدید می‌آورد . امروزه مشخص و معلوم شده که کلر با مواد آلی باطن آب ادغام و برخورد داده و با تشکیل تری هالو متانهای چیزی حدود 500 مخلوط کارسینوژن تولید می نماید که سرطان زا می‌باشند .


اثرات زیست محیطی ناشی از گاز کلر در منابع آبی رنگ به این صورت است که اندازه بیشتر از٥ میلی گرم در لیتر منجر مرگ و میر آبزیان علی الخصوص ماهی می گردد .


2 - روش تصفیه به‌سرعت اُزون :


ازون گازی است نسبتاً بی رنگ با بوی ترش با اقتدار اکسیداسیون بالا . مولکول ازون استوار نبوده و در سود نمی‌توان آن را انبار یا این که حمل نمود . این فرمان منجر می گردد که ساخت ازن همواره در محل انجام گیرد . لذا تراز حمل و انبارمواد شیمیایی در‌این روش حذف میگردد .


بطور کلی عارضه ها استفاده از گاز ازون به شرح زیر است :


- اکسیداسیون جزیی یا این که کلی مواد محلول در آب .


- ته نشینی مواد محلول .


- لخته سازی مواد آلی .


- ضد عفونی و از بین بردن باکتریها , انگلها و قارچها و . . .


برخلاف کلر و مواد شیمیایی دیگر , اکسیداسیون توسط ازون , هیچگونه موادسمی یا این که زیان آور در آب بجای نمیگذارد و نیاز به پالایش دوباره آب ندارد . تجربه نشان داده است که ازن سریعا اجزای محلول در محیط را اکسید می‌نماید و حاصل این اکسیداسیون صرفا اکسید اجزا و اکسیژن هست لذا برای استفاده درمواردی که عنصرها مانده دیگر احتمالا مشکلات جنبی دیگر به‌وجود آورندمناسب است . مولکول ازون استوار نیست و بعد از دوران کوتاهی شکسته میشود وتبدیل به مولکول استوار اکسیژن می گردد .


3 - روش پرتو افشانی :


درمیان روشهای فیزیکی , پرتو دهی از قدیم مورد دقت بوده است . پرتوهای مورد استفاده در‌این روش به دو گونه پرتو یونیزان ( مشتمل بر پرتو ایکس , گاما , بتا و آلفا ) و پرتو فرابنفش ( UV ) تقسیم میگردند . پرتو یونیزان به عارضه ها عدم دسترسی عموم به منابع ساخت آن‌ها ( عمدتا ایزوتوپهای رادیو اکتیو ) , خطر کاربرد آن‌ها به وسیله عوام مردم و نیاز به تخصصهای بالا و همینطور اقتدار کم نفوذ بعضا از آنان کمتر مورد استفاده قرار میگیرند ومنسوخ شده‌است . ولی کابرد پرتو فرابنفش چیزی در حدود حدود یک قرن است که مورد دقت قرارگرفته است زیرا استفاده از از آن راحت و کم هزینه است . گندزدایی توسط این پرتو را میتوان استفاده از یک روش ارگانیک پنداشت چرا‌که در طبیعت و در فروغ و روشنایی خورشید هم گندزدایی بطور ارگانیک انجام می شود .


سازوکارعمل پرتو فرابنفش بدین ترتیب است که به دلیل نزدیک بودن انرژی این پرتو به انرژی الکترون های پیوندی ترکیبات آلی , این پرتو روی این ترکیبات اثرگذاشته و منجر گسستن بعضی پیوندها و ساخت پیوندهای نو میشود . پیوندهای دوگانه یا این که سه گانه بین اتمهای کربن و یا این که پیوندهای بین کربن و دیگر اتمها مستعدترین پیوندهای شکننده به وسیله پرتوفرابنفش میباشند .


جذب پرتو فرابنفش به وسیله ترکیبات آلی و تشکیل طیفهای جذبی که برای هر ماده منحصر به فرد به به عبارتی ماده است به همین منوال بوده و شالوده یکی‌از روشهای تجزیه دستگاهی است .

[ امتیاز : 2 ]