تبلیغات

درباره ما

بایگانی

آمار سایت

 • افراد آنلاین 1
 • بازدید امروز 16
 • بازدید دیروز 0
 • ورودی امروز از گوگل 0
 • ورودی دیروز از گوگل 0
 • بازدید این هفته 17
 • بازدید این ماه 66
 • بازدید این سال 202
 • بازدید کل 230
 • تعداد مطالب سایت 51
 • تعداد نظرات 0

شبکه های اجتماعی


بررسی روش های دستگاه تصفیه آب

دستگاههای تصفیه آب خانگی برای حذف یا این که کاهـش مواد زائد آب شرب بکار می روند . این مواد عمدتا عبارتند از :

الف ) رنج آب

ب ) کلر و ترکیبات بیماریزای کلر

ج ) فلزات سنگین وزن

د ) آلودگی های میکربی

در زیر به بررسی این پارامترها و روشهای تصفیه آنان میپردازیم :

۱ ) مواد زائد آب

الف ) رنج آب

املاح جان دار در آب موجب بالا رفتن مشقت آب می‌شوند

تماس آب با ترکیبات آهکی جان دار در زمین سبب ساز ورود عوامل رنج در آب ها شده و معمولا آب های زیرزمینی از مشقت زیادتری نسبت به آب های سطحی برخوردارند .

مشقت آب , عملا شاخص میزان فعل و انفعال آب با صابون است و برای شستشو با آب های دشوار خیس به صابون زیادتری نیاز است . مشقت آب به تیم املاح کلسیم و منیزیم مو جود در آب بر حسب میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم اطلاق می گردد .

طبقه بندی آب ها از حیث مشقت بشرح زیر است :

ـ آب های سبک : ۶۰ - ۰ میلی گرم در لیتر

ـآب های با مشقت میانگین : ۱۲۰ - ۶۰ میلی گرم در لیتر

ـ آب های دشوار : ۱۸۰ - ۱۲۰ میلی گرم در لیتر

ـ آب های خیلی طاقت فرسا : بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در لیتر

ـ آب های مشقت بار در مرتبه حرارت بالا در جداره کتری و دیگ های بخار رسوبات کربنات کلسیم می سازد . مطالعات اخیر نشان داده که مصرف آب های مشقت بار خیس بعلت وجود منیزیم و کلسیم مرگ های ناگهانی ناشی از امراض قلبی و عروقی را به شدت کاهش می‌دهد .

اکنون هیچگونه ارتباط ای در میان بروز سنگ همه و مشقت آب گزارش نشده است . علاوه بر این وجود کلسیم و منیزیم در آبهای آشامیدنی دشوار بازدارنده جذب فلزات سنگین وزن مانند سرب , کادمیوم , روی و مس و رسوب آن ها در استخوانها می گردد .

در عین حالا در نقاطی از روسیه که از آب های نسبتا طاقت فرسا استفاده می نمایند به مواقعی از بروز سنگ در مجاری ادرار برخورده اند . این مسئله نسبتاً در آب های با مشقت ۵۰۰ میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم به ثابت رسیده است .

از طرف دیگر در نقاطی که از آب های قابل انعطاف خیس استفاده میگردد , به فشار خون , وجود چربی و کلسترول در خون برخورده اند که هر دوی این عوامل می تواند در مرگ های ناگهانی دوچندان مؤثر باشد . به صورت کلی میتوان بیان کرد که در نقاطی که آب طاقت فرسا مصرف می گردد امراض قلبی کمتر از نقاطی است که ساکنین آن ها آب های سبک خیس مصرف می نمایند . به علاوه پیدایش سکته های قلبی در نقاط با آب های مشقت بار خیس به مراتب کم خیس از نقاط با آب های سبک خیس است .

ب ) کلـر

برای میکرب زدایی , در تصفیه منزل های شهری کلر به آب افزوده می گردد

کلر و ترکیبات آن برای ضدعفونی آب‌آشامیدنی در تصفیه منزل ها به آب بیشتر میگردد . در سالیان اخیر پژوهش ها بعمل آمده نشان داده اند که مواد آلی جانور در آب با کلر ادغام شده و ساخت تری هالومتان ها , کلرات و بقیه ترکیبات جانبی زیان آور و سمی می‌کنند که سبب ساز پیدایش اشکال بیماریهای صعب العلاج در آدم میگردند .

ج ) فلزات سنگین وزن

فلزات سنگین وزن از روش نفوذ پساب صنعتی در آب‌شرب به بشر انتقال می یابد

فلزات سنگین وزن با اعتنا به توسعه و گسترش شهرنشینی و صنعت های که باعث به ارتقا میزان فاضلاب و پساب ساخت شده است , عمدتا از روش دفع اشتباه و غیربهداشتی فاضلاب شهری و پساب صنعتی وارد محیط زیست می گردد . مرگ و میرهای آبزیان در اثر تخلیه پساب های محتوی فلزات سنگین وزن در عالم و جمهوری اسلامی ایران بی نظیر نیست . صیفی جات اطراف تهران هم که با فاضلاب آب پاشی میگردد از این آلودگی ها بی منفعت نیست . فلزات سنگین وزن مشتمل بر سرب , جیوه , روی , نیکل , کرم , کادمیوم و غیره هست . وجود فلزات سنگین وزن در غلظت بیش تر از استاندارد در آب آشامیدنی منجر عارضه ها متفاوت مانند مسمومیت , آلرژی شدید , ضایعات کروموزومی , عقب افتادگی فرضی , آلزامیر , پارکینسن , سنگ تمامی , نرمی استخوان و اشکال سرطان منجمله سرطان پروستات میگردد . یک کدام از کارشناسان محیط زیست , آلودگی محیط علی الخصوص آب با فلزات سنگین وزن را بعنوان اصلی ترین گناهی که آدم در طبیعت انجام می دهد چک کرده است . .

د ) میکرواورگانیزم های بیماری زا

میکربها از روش نفوذ فاضلاب انسانی در آب شرب به آدم منتقل می گردند

امراض مختلفی به وسیله آب به بشر منتقل می گردند . اعم از این امراض می توان وبا , حصبه , اسهال میکربی و خونی , هپاتیت , سل , دیفتری , انگلهای خونی و کبدی را اسم موفقیت . عوامل پیدایش این بیماریها که دربرگیرنده تک یاخته ها , ویروس ها , باکتری ها , کرم ها و انگلها می‌باشند , از روش نفوذ فاضلاب در آب‌شرب به آدم منتقل میشود . بیماری های ناشی از آب کثیف هر ساله در حدود یک میلیارد آدم را در روی کره زمین دچار می نماید و منجر مرگ حدود ۱۰ میلیون نفر می‌شود .

۲ ) منشا آب

▪ آب لـوله کشی

آب تهران که از سدهای کرج , لار و لتیان تامین می گردد دارنده کیفیت بالائی بوده و از این لحاظ معروفیت جهانی داراست . در سال های اخیر بعلت کافی نبودن آب این سدها , برای تامین آب موردنیاز تهران چاههای عمیق در مرحله و حومه شهر حفر شده و آب آن به کانال شهری طولانی تر شده است . آب این چاهها مشقت آب تهران را بالا برده است و در شرایطی که قبلی از ورود به کانال تصفیه و گندزدایی نگردد قادر است از روش نشت پساب منشا آلودگی های انگلی و میکروبی و فلزات سنگین وزن شود . از سمت دیگر بالا بودن میزان کلر تزریقی در تصفیه منزل ها برای تقابل با این آلودگی ها موجب ساخت آلودگی شیمیایی آب می گردد که علاوه بر مزه و بوی نامطبوع , کلر موجب ساخت ترکیبات بیماری زای تری هالومتانها میشود . آب های شهری را باید قبلی از استفاده از وجود میکرب ها و انگل ها و همینطور کلر و ترکیبات آن و در صورت جان دار بودن , از فلزات سنگین وزن تمیز نمود .

▪ آب معـدنی

در بیشتر کشورهای غربی برای شرب از آب لوله کشی استفاده نشده و بجای آن از آب شرب بسته بندی شده در بطری استفاده می گردد . ادله این دستور بدی کیفیت آب لوله کشی این ممالک که از رودخانه های دربردارنده فاضلاب تصفیه شده تامین میگردد می باشد .

آبمعدنی در کشورهائی که آب لوله کشی از تصفیه پساب تهیه و تنظیم می‌شود و فاقد املاح اثرگذار می‌باشد و یا این که دسترسی به آب منزه میسر نمی‌باشد , صرفا شیوه مطمئن تامین آب آشامیدنی است .

در خصوص استفاده از آبمعدنی در مملکت ما باید به موردها زیر اعتنا نمود[۴] :

تمامی آبهای بطری شده آبمعدنی نمیباشند . عبارت ” آب شرب “ قید شده بر روی بطری ها نشان دهنده آن است که‌این آبها فاقد املاح معدنی کافی بود و اکثرا از چاههای درون یا این که اطراف شهر بدست می‌آیند .

ـ منشا آب ( چشمه یا این که چاه ) می‌تواند بعلت مجاورت با عوامل آلوده و کثیف کننده آب نظیر چاههای فاضلاب محدوده شهری و ییلاقی , کارخانجات و محل چرای دام و غیره در معرض آلودگی قرار گیرد .

ـ عدم رعایت مساله بهداشتی و آلوده و کثیف بودن احتمالی بطری و درب بطری در خط پرکن آبمعدنی می‌تواند موجب آلودگی آبمعدنی گردد .

میکرواورگانیزم ها در حالت مساعد در باطن بطری بسرعت رویش و انتشار مییابند . از این لحاظ آبمعدنی را باید پیش از گذشت مورخ مصرف استفاده نموده و گذشته از مصرف چندین روز در باطن سردخانه حفظ کرد .

۳ ) روش های تصفیه آب خانگی

مرسوم ترین روش های تصفیه آب خانگی بشرح زیر می‌باشد :

▪ رزین های تبادل یون برای کاهش رنج آب :

رزین های تبادل یونی با تبدیل یون های کلسیم و منیزیم محلول در آب به یون های نامحلول , آنان‌را جذب و در فیض رنج آب را کاهش میدهد . متاسفانه , این رزین ها محیط دوچندان مساعدی برای رویش و نشر باکتریها می باشند بطوریکه تعداد باکتریها در باطن این فیلترها در کمترین مدتی به میزان قابل توجهی ارتقاء مییابد .

اخیرا برای رویا رویی با نشر میکرواورگانیزم ها در محیط رزینی , فیلترهای رزینی جور Bacteriostatic ایجاد شده است که تا حدودی بازدارنده نشر پر سرعت میکروبها در درون غربال می گردد . با این حال , قبلی وبعد از این دسته غربال آب می بایست به طور کامل ضدعفونی گردد و زیرا راکد ماندن‌ آب در درون بستر رزین موجب گندیدگی پر سرعت آب می گردد , می بایست اعتنا نمود که آب در درون این فیلترها مدام جریان داشته باشد . رزینهای باطن غربال بعد از مدتی اشباع شده و می بایست بده بستان شوند . استفاده از این فیلترها برای آبهای مشکوک و یا این که کثیف به میکروب و انگل مجاز نمیباشد . [۵]

▪ کربن اکتیو ( زغال فعال ) برای حذف کلر , رنگ , رایحه و تری هالومتانها :

فیلترهای کربن فعال خواص جذب مواد آلی و برخی فلزات سنگین وزن محلول در آب را دارااست و رنگ , رایحه , کلر و ترکیبات کلر آب را حذف مینماید . شبیه فیلترهای رزین , بستر کربن فعال محیط مساعدی برای تغذیه و انتشار باکتری ها بشمارمی آیند و بعد از آن گندزدایی و تصفیه میکربی واجب می باشد .

▪ زئولیت [۶] برای حذف فلزات سنگین وزن :

زئولیت ها رزین های ارگانیک میباشند که دارنده خواص مبادله کاتیونی و حذف فلزات سنگین وزن می باشند . اعم از موردها کلیدی کاربری زئولیت ها حذف کاتیونهای ارسنیک , تیتان , آلومینیوم کوبالت , کرم ,

[ امتیاز : 3 ]